"Πεττά-ει" ο Αλμωπός του πολυνίκη (βίντεο) | PellaNews

"Πεττά-ει" ο Αλμωπός του πολυνίκη (βίντεο)

Παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο αλλά και έχοντας τον Ραφαήλ Πέττα, όταν χρειάστηκε, ο Αλμωπός νίκησε και τον Αγροτικό Αστέρα με 2-1 αυξάνοντας και τη διαφορά από τον δεύτερο Μακεδονικό στους 7 πόντους.

Παρουσία αρκετών θεατών για Τετάρτη μεσημέρι έγινε ο αγώνας ανάμεσα στον πρώτο και αήττητο Αλμωπό με τον μαχητικό Αγροτικό Αστέρα στο Δημοτικό Στάδιο της Αριδαίας.

Ο Γιώργος Τυριακίδης παρέταξε στην αρχική 11αδά τους Μένιο, Τσιμογιάννη, Μαγγίζη, Σεμέδο, Στογιαννίδη, Ασλαμπάλογλου, Νικολίτσα, Μεντή, Ντόγο, Πέττα και Κωστούλα

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και επέβαλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Μάλιστα ευτύχισαν να προηγηθούν νωρίς στο σκορ, όταν στο 11ο λεπτό ο Νίκος Τσιμογιάννης κέρδισε τις εναέριες μονομαχίες και πέτυχε το πρώτο του γκολ.

Μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι παίκτες του Γιώργου Τυριακίδη έχασαν πολλές ευκαιρίες κυρίως με τον Ραφαήλ Πέττα που για έναν ακόμη αγώνα κέρδισε τις εντυπώσεις αλλά και τον Κωστούλα με τον Ντόγο. Θετική παρουσία είχαν και οι Μαγγίζης, Τσιμογίαννης και Σεμέδο, όπως και ο φορμαρισμένος Ασλαμπάλογλου. Ο "ξανθός" 'έκανε πολλά χιλιόμετρα και κυριάρχησε στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Η ανάπαυλα βρήκε τον Αλμωπό να προηγείται με 1-0.

Στο Β ημίχρονο οι παίκτες του Γιώργου Τυριακίδη μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν τον αγώνα πετυχαίνοντας και δεύτερο γκολ. Μάλιστα ο Πολυνίκης προπονητής του Αλμωπού πέρασε τον Παναγιώτη Ξόμπλιο στην κορυφή της επίθεσης αυξάνοντας την πίεση στην αντίπαλη άμυνα και δημιουργώντας νέο πονοκέφαλο για τον προπονητή του Αγροτικού Αστέρα.
Κόντρα στη ροή του αγώνα ένα λάθος της άμυνας και του τερματοφύλακα ήταν αρκετό να δώσει την ευκαιρία στους παίκτες του Αγρτοικού, να ισοφαρίσουν με έμμεσο φάουλ μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Εκεί φάνηκε η ψυχή των παικτών της Αριδαίας αλλά και η ποιότητα του Ραφαήλ Πέττα. Λίγο πριν την λήξη ο Ζακυνθινός ποδοσφαιριστής χόρεψε την άμυνα των αντιπάλων και έκανε το 2-1 δίνοντας στην ομάδα του τη νίκη.