ΑΕΚ – Τόφας 73-70: Ο Στρέλνιεκς «καθάρισε» για την Ένωση

Ο δεύτερος αγώνας της σειράς είναι προγραμματισμένος για τις 10 Ιανουαρίου στην Προύσα.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «16» του BCL πραγματοποίησε η ΑΕΚ που επικράτησε με 73-70 της Τόφας στα άδεια λόγω τιμωρίας Λιόσια (μένει ακόμη μία αγωνιστική) και έκανε το 1-0 στη σειρά. Μετά από ένα ισορροπημένο ημίχρονο η Ένωση ήταν ανώτερη στο δεύτερο και «λύγισε» την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Ο δεύτερος αγώνας της σειράς είναι προγραμματισμένος για τις 10 Ιανουαρίου στην Προύσα, ενώ αν χρειαστεί και τρίτος, θα διεξαχθεί στο κλειστό των Άνω Λιοσίων στις 18 του μηνός.

Κορυφαίοι για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν οι Μίτσελ και Στρέλνιεκς με 16 πόντους έκαστος ενώ 12 είχε ο Μάιλς που στάθηκε άτυχος καθώς χτύπησε λίγο πριν το τέλος του ματς. Για τους Τούρκους, 18 πόντους είχε ο Γκρέι και 16 ο Ουγκουρλού.

Η τουρκική ομάδα κατάφερε να αιφνιδιάσει από τα 6.75 (3/3 τρίποντα) την Ένωση στην εκκίνηση του αγώνα, όταν βρέθηκε στο 5΄ στο +9 (4-13). Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» έδεσαν την άμυνα τους, ροκάνισαν τη διαφορά και στο 10΄ μείωσαν στο -4 (16-20). Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ αύξησε την παραγωγικότητα της, αξιοποίησε τις ελεύθερες βολές (14/18 βολές μέχρι το 20΄) και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής για την ανατροπή (35-37 στο ημ.).

Με τους Στρέλνιεκς και Μάιλς να βρίσκουν το μακρινό σουτ, η ΑΕΚ απάντησε με επιμέρους σκορ 11-3 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και στο 25΄ έχτισε διαφορά έξι πόντων (46-40), ενώ με ψυχραιμία κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 30΄ (52-49).

Ο Στρέλνιεκς είχε πάρει στην κυριολεξία… φωτιά, κρατώντας σε απόσταση της Ένωση και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ έγραψε το 69-62 στο 37΄. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση η «κιτρινόμαυρη» άμυνα, η οποία υποχρέωσε σε λάθη και βεβιασμένα σουτ τους Τούρκους, οι οποίοι προσπάθησαν μάταια από τα 6.75 να στείλουν το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-37, 52-49, 73-70

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 9 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φρέιζερ 2 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάντσεν 4, Μίτσελ 16 (6/12 δίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στρέλνιεκς 16 (4/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Κόνιαρης, ΜακΓκρίφ 9 (1 τρίποντο, 6/6 βολές), Μάιλς 12 (2/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπαδάκης, Πετρόπουλος, Γουίλιαμς (0/6 σουτ), Ξανθόπουλος 5 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Τόφας (Πρίφτης): Μπράιμο 3, Ένις 10 (2), Γκρέι 18 (4/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ, 7 λάθη), Τουρέ 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Ουγκιουρλού 16 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπουγιουκτουντσέλ 2, Μιλάκνις 3 (1), Τανισάν 7 (1), Τόμπσον 2.

πηγή: in.gr