Άλωσε την ΑΕΚ ο Αυτοκράτορας

Ο ΑΡΗΣ πήρε σπουδαία νίκη στο κλειστό των Λιοσίων από την ΑΕΚ με…, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έπαιξε σπουδαία άμυνα και πετυχαίνοντας 9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, έβαλε τις βάσεις για το πρώτο του διπλό στο πρωτάθλημα.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Χάγκινς, Νότε, Νετζήπογλου, Χόρκλερ και Γκούντγουιν. Με σκορ από τους Νετζήπογλου και Χόρκλερ ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 3-7. Το τρίποντο του Χάγκινς έγραψε το 3-10. Νότε και Γκούντγουιν αύξησαν το προβάδισμα του ΑΡΗ στο 5-16. Η ΑΕΚ έκανε σερί 7-0 και μείωσε σε 12-16. Ο Χόρκλερ με νέο τρίποντο έγραψε το 12-19 και ο Φίλλιος με τον ίδιο τρόπο το 14-22. Το νέο τρίποντο του Νετζήπογλου έκανε το 16-25, πριν το 18-25 του δεκαλέπτου.

Με τον 9ο πόντο του ο Νετζήπογλου έκανε το 19-27 και ο Χάγκινς το 21-29. Φίλλιος και Χόρκλερ έδωσαν ξανά διψήφιο προβάδισμα στον ΑΡΗ (23-33) στο 14’ και ο Νότε με τρίποντο έγραψε το 26-36. Το τρίτο τρίποντο του Χόρκλερ έκανε το 26-39 και ένα εκπληκτικό του Φίλλιου από τα 8 μέτρα το 26-42, για το 0-9 σερί του ΑΡΗ. Η νέα «βόμβα» του Χόρκλερ έκανε το 28-45. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 34-45, πριν το 36-47 του ημιχρόνου,

Γκούντγουιν και Χόρκλερ έκαναν το 38-51. Στα μισά της τρίτης περιόδου ο ΑΡΗΣ διατηρούσε το προβάδισμα στα επίπεδα των 15 πόντων (40-55). Με τον 60 συνεχόμενο πόντο του ο Γκούντγουιν έκανε το 43-57. Η ΑΕΚ έκανε την αντεπίθεσή της και μείωσε σε 50-57, πριν ο Νότε δώσει ανάσα στον ΑΡΗ (50-59) και ο Χόρκλερ κάνει το 50-61. Ο Σανόγκο έφτασε το σερί του ΑΡΗ στο 0-6 (50-63), πριν το 52-63 της τρίτης περιόδου.

Ο Φίλλιος έκανε το 54-65 και ο Χάγκινς με τρίποντο το 56-68. Ο Γκούντγουιν με φόλοου – κάρφωμα κράτησε τη φιαφορά στα επίπεδα των 12 πόντων (58-70). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 62-70 στο 37’ αλλά ο Γκούντγουιν είχε πάλι την απάντηση (62-72) και ο Χάγκινς με μεγάλο καλάθι έκανε το 62-74 στο 38’. Ο ΑΡΗΣ έβγαλε σπουδαίες άμυνες και κράτησε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 36-47, 50, 52-63, 63-76.