Κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ με ελληνική...σφραγίδα!
  • μέγεθος γραμματοσειράς +

11 Νοεμβρίου 2017

Ο... ελληνικός ΠΑΟΚ παίζοντας με δυο ξένους (!) ήταν κυρίαρχος στο ντέρμπι της πόλης απέναντι στον Άρη και πήρε νίκη ψυχολογίας με 63-57. Ξανά κάκιστοι επιθετικά οι κιτρινόμαυροι.

Mε τον Κρουμπάλι να τραυματίζεται ξανά και να μην μπορεί να παίξει παρά μόνο στο ξεκίνημα και τον Τρις να έχει συμμετοχή μόλις για 2:23, ο ΠΑΟΚ με μόνους ξένους του Τζόουνς και Κλάσεν, πήρε τη νίκη απέναντι στον Άρη, δίνοντας πρωταγωνιστικό ρόλο στους Έλληνες παίκτες, όντας η πιο ελληνική ομάδα του πρωταθλήματος. Μάλιστα δύο Έλληνες του ΠΑΟΚ, πρωταγωνίστησαν στο τέλος για να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους, με τον Λίνο Χρυσικόπουλο να βάζει καθοριστικό τρίποντο και να ξεμπλοκάρει τον ΠΑΟΚ στο τέλος και τον Μαργαρίτη να ταπώνει τον Αθηναίου 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Γουίβερ (18-21) και πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του ως τότε με δίποντο του Φλιώνα (18-23). Οι “ασπρομαυροι πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι στη δεύτερη περίοδο ύστερα από τρία λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αλλά το “γκολ-φάουλ” του Χρυσικόπουλου ήταν αρκετό να μειώσει στους δύο τη διαφορά (21-23) ενώ ο Άρης είχε ήδη συμπληρώσει πολύ νωρίς τα ομαδικά φάουλ. Ο Μαργαρίτης πέντε λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, συμπλήρωσε το 5-0 σερί του ΠΑΟΚ για το 23-23. Το σύνολο του Γιαννάκη απάντησε άμεσα. Ο Αθηναίου με τρίποντο έδωσε στον Άρη τη μεγαλύτερη του διαφορά (23-29), 3:40 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ωστόσο με καλή άμυνα ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μπλοκάρει στη συνέχεια τον αντίπαλο του και ξεκίνησε εκ νέου αντεπίθεση. 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα του Παπαθεοδώρου ήταν πίσω με 26-31 αλλά με τρίποντο του Ζάρα και δίποντο του Τζόουνς πρόλαβε να ισοφαρίσει 31-31 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ωστόσο το σερί μεγάλωσε στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτό διότι από τα αποδυτήρια του PAOK Sports Arena... επέστρεψε μόνο μία ομάδα, αυτή του Ηλία Παπαθεοδώρου που με έναν σούπερ Λάκι Τζόουνς (που ως εκείνο το σημείο είχε 15 πόντους), έφτασε το σερί στο 14-0 για το 40-31 υπέρ του ΠΑΟΚ. Ο Αθηναίου σταμάτησε για λίγο τον Δικέφαλο με τρίποντο (40-36) αλλά Κόνιαρης (με τρίποντο) και Μαργαρίτης έβαλαν “φωτιά” στις εξέδρες φτάνοντας τη διαφορά στους 12 πόντους (48-36).

Η διαφορά (η μεγαλύτερη του αγώνα) αυξήθηκε και άλλο για τους γηπεδούχους,  καθώς ο ΠΑΟΚ με τρίποντο του Λάκι Τζόουνς (και 20 προσωπικούς του πόντους) πήγε το σκορ στους +15 (52-37). Με επι μέρους σκορ τρίτης περιόδου 23-8, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο με το υπέρ του 54-39, όμως ο Άρης μπήκε πιο ψύχραιμος και με καλή άμυνα προσπάθησε να κάνει το "come back" και τα κατάφερε.

Η ομάδα του Γιαννάκη κράτησε για πέντε λεπτά χωρίς καλάθι τον αντίπαλο του και μείωσε στον έναν πόντο (54-53) με τον Αθηναίου να φτάνει τους 18 προσωπικούς πόντους με 5/8 τρίποντα. Τον ΠΑΟΚ τον "ξεκόλλησε" ο Λίνος Χρυσικόπουλος με τρίποντο, τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (57-53), που ήταν και το πρώτο καλάθι του Δικεφάλου στην τελευταία περίοδο αλλά στο 57-54 έχασε δύο ελεύθερες βολές, 1:48 πριν το τέλος της αναμέτρησης. Τελικά ο Έλληνας καλαθοσφαιριστής του ΠΑΟΚ μετά από κλεμμένη μπαλιά πέτυχε το καλάθι στον αιφνιδιασμό για το 59-54, (1:45 πριν το τέλος) με τον Δικέφαλο να έχει σε όλη την περίοδο μόλις πέντε πόντους, όλους από τον Χρυσικόπουλο. Ο Αθηναίου 1/2 βολές μείωσε 59-55 (1:30 για το τέλος). Ο Κόνιαρης αστόχησε αλλά ο Μαργαρίτης τάπωσε εντυπωσιακά τον Αθηναίου σε προσπάθεια τριών πόντων, 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς, στη φάση του αγώνα! Στη συνέχεια οι δύο ομάδες είχαν από μία χαμένη επίθεση με τον Άρη να μην κάνει φάουλ για να σταματήσει τον χρόνο, παρά μόνο 9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τον  Γιαννάκη να "εκνευρίζεται" δικαιολογημένα με τους παίκτες του. Ο Τσόχλας με δύο βολές σημείωσε το 61-55 και ο Τσαϊρέλης με κάρφωμα το 61-57. Ο Τσόχλας με δύο ακόμη βολές έκανε το 63-57 υπέρ του ΠΑΟΚ που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα 18-18, 31-31, 54-39, 63-5

πηγή: sdna.gr