Με ψυχή την ανατροπή και βήμα πρόκρισης για τα κορίτσια του ΠΑΟΚ

Κέρδισαν την Μπρνο 3-2 σετ.

Μπορεί να βρέθηκε με 0-2 πίσω στα σετ όμως τα κορίτσια του Μάρκο Φενόλιο έβγαλαν χαρακτήρα, ψυχή και μαχητικότητα και κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και να κερδίσουν με 3-2 την Μπρνο αποκτώντας ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του CEV Cup.

Με κορυφαία τη Μπλάνκο, η οποία έδωσε το... έναυσμα για ανατροπή, ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Μπρνο με 3-2 και απέκτησε το προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Cup, στον επαναληπτικό της επόμενης Τετάρτης (21/12 - 19:00).

Το φιλμ του αγώνα:

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και με τη Μπλάνκο να παίρνει τη μερίδα του λέοντος των επιθέσεων του Δικεφάλου προηγήθηκε από νωρίς με 7-2. Οι «ασπρόμαυρες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό (9-5), αλλά η Μπρνο επέστρεψε στο σετ και με δύναμή της το μπλοκ-άμυνα έπιασε την ομάδα του Φενόλιο στους 12.

Εκεί, ένα black out πολύ μεγάλης για τα δεδομένα του σετ διαρκείας του ΠΑΟΚ, η Μπρνο με την Μπουκόβσκα στα σερβίς δημιούργησε τρομερό πρόβλημα στην υποδοχή των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να κάνει ένα τρομερό 2-13 επί μέρους και να κατακτήσει με μεγάλη άνεση το σετ με 14-25, κάνοντας το 0-1 στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο σετ, η Μπρνο έχοντας και την ψυχολογία επέβαλλε τον ρυθμό της από νωρίς και χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα από τον -τουλάχιστον- νωχελικό ΠΑΟΚ, προηγήθηκε με 7-10 και 9-14, συνεχίζοντας τον πολύ καλό ρυθμό που είχε στο σερβίς, το οποίο ταλάνιζε όλο και περισσότερο την υποδοχή του Δικεφάλου.

Κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενες έφτασαν εύκολα στο 0-2 με 15-25, δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερο το έργο της ομάδας του Μάρκο Φενόλιο, που δεν πατούσε καθόλου καλά στον αγωνιστικό χώρο.

Γνωρίζοντας ότι δεν έχει περιθώρια να κάνει ανάλογο σετ, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά στο τρίτο με αποτέλεσμα να ξεκινήσει δυναμικά και να προηγηθεί με 6-2 από επίθεση της Κάφρεϊ. Διορθώνοντας κατά πολύ τα κακώς κείμενά του, ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει το προβάδισμα με 13-9, παρ' όλα αυτά η Μπρνο προσπαθούσε διαρκώς να είναι στο κατόπι των γηπεδούχων, μειώνοντας σε ένα νευραλγικό σημείο σε 18-17.

Από εκεί και έπειτα οι «ασπρόμαυρες» έδειξαν την απαιτούμενη ψυχραιμία και με την Κρολ να αναλαμβάνει τις δύσκολες μπάλες έκαναν το 25-22 και μείωσαν σε 1-2 στα σετ, ξαναμπαίνοντας με αυτό τον τρόπο στη διεκδίκηση του αγώνα.

Το τέταρτο σετ αποτέλεσε παράσταση για έναν ρόλο, με τον ΠΑΟΚ να κάνει τρομερή είσοδο και να ξεφεύγει από νωρίς με 8-3, έχοντας ως δύναμή του το μπλοκ αλλά και το καλό σερβίς που δημιούργησε θέματα στη Μπρνο.

Με το... πόδι πατημένο στο γκάζι, οι «ασπρόμαυρες» πήραν ακόμη και διψήφια διαφορά (18-8), εκμεταλλευόμενες και τα αλλεπάλληλα λάθη των Τσέχων, για να κάνουν με πολύ μεγάλη ευκολία το 2-2 με 25-10 και να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ η Μπρνο ξεκίνησε με ένα γρήγορο 0-2, αλλά ο ΠΑΟΚ με τα σερβίς της Κάφρεϊ πέρασε μπροστά (3-2) και συνέχισε να έχει βραχεία κεφαλή με 6-5 και 8-6 με τρομερή εμφάνιση της Κρολ.

Oι «ασπρόμαυρες» κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμη και με τέσσερις (11-7) αλλά η Μπρνο με δικό της επί μέρους 0-3 μείωσε στον πόντο. Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο δεν επηρεάστηκε από το μομέντουμ και με την Κάφρεϊ σε ρόλο οδηγού έκανε το 15-11 και πανηγύρισε τη νίκη με 3-2.