Ήττα σοκ για τον Άρη | PellaNews

Ήττα σοκ για τον Άρη

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στους ομίλους της φάσης των Ομίλων του FIBA Europe Cup ο Άρης καθώς ηττήθηκε με 70-79 από την άσημη Φιλανδική Κατάγια.

Οι «κίτρινοι» υπέστησαν ήττα ντροπής για την ένδοξη ιστορία τους και ήταν απόρροια της αγωνιστικής παρουσίας τους η οποία συνεχίζει να προβληματίζει το τεχνικό επιτελείο αλλά και τους φίλους της ομάδας.

Ο Άρης είχε διάθεση στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν δυσκολεύτηκε να επιβάλλει τον ρυθμό του στον αγώνα, βάζοντας πίεση στην άμυνά του κι έχοντας αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνά τους, ο Μάλινγκς δημιούργησε προβλήματα στους κίτρινους και η Κατάγια στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου ισοφάρισε (33-33), ενώ στο 16' πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (33-34).

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης παρουσιάστηκε ακόμα χειρότερος. Οι Φινλανδοί δεν άφησαν την ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτη κι έφτασαν να προηγηθούν έως και με +7 (49-56, 27’), για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 53-58, με τον Άρη να μαζεύει διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ αλλά να μην μπορεί να βάλει την μπάλα στο καλάθι.

Α ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-16, 42-42, 53-58, 70-79

ΑΡΗΣ (ΑΓΓΕΛΟΥ):  Μπελ 18 (1), Μπχωρίδης 2, Φλιώνης, Κάιζερ 17 (6 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 2, Αγγέλου, Χρηστίδης 2, Νταλό 4 (1), Χάρις 6 (2), Τζόουνς 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), ΜακΓκί 6 (2/8 βολές), Βεργίνης 2.

ΚΑΤΑΓΙΑ (ΣΤΕΝ): Τζέφερσον 8, Μάλινγκς 12, Σεπάλα 9 (2), Σίμπσον 13 (3/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Ράιτ 11, Χεράλα, Χουολίλα 6, Πάλμι 11 (1), Περτού, Βαντάγια 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).