"Αφεντικό" με Πρίγιοβιτς ο ΠΑΟΚ | PellaNews

"Αφεντικό" με Πρίγιοβιτς ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πέρασε από το «Κλεάνθης Βικελίδης» καθώς με 2 γκολ του Πρίγιοβιτς κι ανατροπή, επικράτησε του Άρη με 2-1 και βρέθηκε μόνος πρώτος στη κορυφή της βαθμολογίας!

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν στο ματς με  γκολ από τα αποδυτήρια, χάρη στο τέρμα του Γκαρσία μόλις στο 2ο λεπτό, όμως δεν διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμά τους και μοιραία ηττήθηκαν από τον ΠΑΟΚ με 1-2.

Από ελεύθερο του Κουέστα, ο Γκάμα πάσαρε στον Γκαρσία, που με πολύ ωραία προσπάθεια έκανε το 1-0, εκμεταλλευόμενος το λάθος του Μάτος. Λίγα λεπτά αργότερα οι κίτρινοι μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους όμως ο Ντιγκινί προσπάθησε να τα κάνει όλα μόνος του.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει ρυθμό, έχοντας μεν την κατοχή, αλλά χωρίς να απειλεί την αντίπαλη εστία, ωστόσο, πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 35’, με τον Τζανακάκη να σταματάει με το χέρι τη μπάλα στο γύρισμα του Βιεϊρίνια και τον Πρίγιοβιτς να ευστοχεί στο πέναλτι που σωστά υπέδειξε ο διαιτητής Ντοβέρι, έφερε το παιχνίδι από νωρίς στο 1-1.

Η ανατροπή ήρθε, με τον Πρίγιοβιτς. Στο 84’ ο Ελ Καντουρί γύρισε παράλληλα στο κέντρο της άμυνας των «κίτρινων», ο Σέρβος φορ κέρδισε τον Σόουζα και νίκησε με πλασέ από πολύ κοντά τον ανήμπορο να αντιδράσει Κουέστα, «γράφοντας» το 1-2 που ήταν και τελικό αποτέλεσμα στον αγώνα.

Οι συνθέσεις:

Άρης (Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Βαλεριάνος, Τζανακάκης, Βέλεθ (24’ Σόουζα), Μαβράι, Σιώπης, Μπάσα (54’ Ματίγια), Γκαρσία, Γκάμα, Ντιγκινί, Γιουνές (71’ Ναζλίδης)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Βέρνμπλουμ, Κάνιας, Ζαμπά (46’ Ουάρντα), Πέλκας (62’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς (85’ Καρέλης)