Από σπάνια γονιδιακή εγκεφαλίτιδα πέθανε το 5χρονο κοριτσάκι στη Ρόδο
![Από σπάνια γονιδιακή εγκεφαλίτιδα πέθανε το 5χρονο κοριτσάκι στη Ρόδο Από σπάνια γονιδιακή εγκεφαλίτιδα πέθανε το 5χρονο κοριτσάκι στη Ρόδο](https://www.pellanews.gr/portal-img/single_article/90/paidi12.webp)
Στο πένθος έχει βυθιστεί η Ρόδος μετά τον θάνατο ενός 5χρονου κοριτσιού, το οποίο ζούσε στο νησί με την οικογένειά του και για 20 ημέρες έδινε τη δική του μάχη στο νοσοκομείο Παίδων στην Αθήνα.
Η τραγική ειρωνεία είναι ότι η οικογένεια της μικρής έχασε πριν από μερικά χρόνια από την ίδια ασθένεια και το πρώτο κοριτσάκι της. Η οικογένεια έχει ακόμη ένα αγοράκι 10 ετών.
Σύμφωνα με το Mega, το κοριτσάκι πέθανε από μία σπάνια γονιδιακή εγκεφαλίτιδα.
Το παιδί μεταφέρθηκε στην Αθήνα από τη Ρόδο πριν από περίπου έναν μήνα, σε σοβαρή επιληπτική κατάσταση. Οι γιατροί διέγνωσαν ότι πάσχει από εγκεφαλίτιδα και έκαναν μεγάλες προσπάθειες στη ΜΕΘ.
Στο τέλος του μήνα μάλιστα έγινε και χειρουργείο, σε μία προσπάθεια να το σώσουν.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ
-
Η τεχνητή νοημοσύνη δεν θα παίρνει αποφάσεις «σύντομα»
26 Ιουλίου 2024 -
Στο Αρσένι η Μαρία Παπαδοπούλου
26 Ιουλίου 2024 -
Χανιά: Εντοπίστηκε φυτεία 830 δενδρυλλίων κάνναβης
26 Ιουλίου 2024
ΣΧΟΛΙΑ