Έδεσσα: Κοσμοσυρροή στον Επιτάφιο
![Έδεσσα: Κοσμοσυρροή στον Επιτάφιο Έδεσσα: Κοσμοσυρροή στον Επιτάφιο](https://www.pellanews.gr/portal-img/single_article/95/1000065847.jpg)
Το θείο δράμα κορυφώθηκε το βράδυ της Μεγάλης Παρασκευής με την περιφορά του επιτάφιου στις εκκλησίες και τα Μοναστήρια της χώρας μας.
![fb-img-1714768762439.jpg](/image/original/95/fb-img-1714768762439.jpg)
Στην Έδεσσα και στον Καθεδρικό Ιερό Ναό της Αγίας Σκέπης την Ακολουθία του επιτάφιου τέλεσε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Εδέσσης Πέλλης και Αλμωπίας κ Ιωήλ μαζί με τους Ιεροκήρυκες π Παντελεήμων και π Γεννάδιο, τους ιερείς του Καθεδρικου Ναού αλλά και τους Διακόνους ενώ στον Ιερό Ναό βρέθηκαν χιλιάδες πιστοί που γέμισαν ασφυκτικά τον Υπέρλαμπρο Ναό
![fb-img-1714766156024.jpg](/image/original/95/fb-img-1714766156024.jpg)
![fb-img-1714768757272.jpg](/image/original/95/fb-img-1714768757272.jpg)
Αναμεσα στους παρόντες ήταν και ο Δήμαρχος Έδεσσας Γιάννης Τσεπκεντζής, ο Αντιπεριφεριαρχης Πέλλας Ιορδάνης Τζαμτζης, ο βουλευτής Πέλλας Λάκης Βασιλειάδης, η πολιτευτής της ΝΔ Μαρία Σαραλιωτου, αντιδήμαρχοι, δημοτικοί σύμβουλοι αλλά και εκπρόσωποι των σωμάτων ασφαλείας
![img-9e55e26d91c44cd4becae34e93bd2946-v.jpg](/image/original/95/img-9e55e26d91c44cd4becae34e93bd2946-v.jpg)
![img-9c29960cbd2186b38314e0a7b7341c7e-v.jpg](/image/original/95/img-9c29960cbd2186b38314e0a7b7341c7e-v.jpg)
![img-ee889b4ded690ff54d9172ed3bf871af-v.jpg](/image/original/95/img-ee889b4ded690ff54d9172ed3bf871af-v.jpg)
Ακολούθησε η μεγαλοπρεπής περιφορά του επιτάφιου στον Κεντρικό πεζόδρομο της πόλης , με τους Εδεσσαίους και τους επισκέπτες της πόλης να γεμίζουν ασφυκτικά τον πεζόδρομο ενώ και η φιλαρμονική του Δήμου Έδεσσας έδωσε τον δικό της ρυθμό στην περιφορά.
![img-ff461c4257a7c5c3a12ac5669bea6320-v.jpg](/image/original/95/img-ff461c4257a7c5c3a12ac5669bea6320-v.jpg)
![img-5508ba61a2a790e9045e7ce3ec5ec050-v.jpg](/image/original/95/img-5508ba61a2a790e9045e7ce3ec5ec050-v.jpg)
Μάλιστα και άγημα του στρατού έδωσε την δική του τιμή στον επιταφιο του Χριστού.
Δείτε το βίντεο και φωτογραφίες
![img-55519065503640c2a5d72688f56d1d53-v.jpg](/image/original/95/img-55519065503640c2a5d72688f56d1d53-v.jpg)
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ
-
Η τεχνητή νοημοσύνη δεν θα παίρνει αποφάσεις «σύντομα»
26 Ιουλίου 2024 -
Στο Αρσένι η Μαρία Παπαδοπούλου
26 Ιουλίου 2024 -
Χανιά: Εντοπίστηκε φυτεία 830 δενδρυλλίων κάνναβης
26 Ιουλίου 2024
ΣΧΟΛΙΑ