Ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο ΕΠΣ Πέλλας - Γράφει ο Σάκης Καραμπάσης

Ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο ΕΠΣ Πέλλας -  Γράφει ο Σάκης Καραμπάσης

Ο Απόλλων Κρ. Βρύσης ήταν ο νικητής του κυπέλλου της ΕΠΣ Πέλλας για τη φετινή σεζόν, καθώς επικράτησε με 4-0 επί του Άρη Νησίου.

Ο αγώνας έγινε στο Στάδιο Γιαννιτσών, παρουσία πολλών φίλων του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου.

Οι νικητές πέτυχαν το νταμπλ, έπειτα από τον τίτλο του πρωταθλητή της Α1.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν μόνο στο Α' ημίχρονο, καθώς στην επανάληψη επηρεάστηκαν από την καλύτερη επίδοση των νικητών.

Από τη στήλη, πολλά συγχαρητήρια στους δύο φιναλίστ και ευχές για καλύτερη συνέχεια.

Με τα παιχνίδια της 25ης αγωνιστικής, συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α ερασιτεχνικής.

Δύο ήταν τα αξιοσημείωτα σημεία της προτελευταίας αγωνιστικής.

Το πρώτο, η σημαντική νίκη της Καλής έναντι της Σκύδρας (2-0) στο ντέρμπι της κορυφής, όπου η ομάδα της Μενηιδας βρέθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ήταν ένα πολύ ωραίο ματς σε ένα βαρύ γήπεδο, λόγω της βροχής που προηγήθηκε. Οι γηπεδούχοι έφθασαν δίκαια στη νίκη και στην αναμέτρηση παρεβρέθηκαν πάρα πολλοί φίλαθλοι.

Το δεύτερο σημαντικό γεγονός ήταν η ήττα της Ν. Πέλλας, κάτι που έφερε τον υποβιβασμό της στην Β ερασιτεχνική.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Πρ. Ηλίας παρότι έχανε στις αρχές 0-2 από τους Προμάχους, τελικά επικράτησε δύσκολα 4-3.

Το Δυτικό πέτυχε τρίποντο επί της Λεπτοκαριας και καπάρωσε την 4η θέση, αν λέει κάτι αυτό !!

Στο Παλαίφυτο, η Όρμα πέτυχε νέα νίκη και τέλος το Δαμιανό στα τελευταία λεπτά πήρε την νίκη έναντι του Μεγαπλάτανου.

Στην τελευταία αγωνιστική και συγκεκριμένα στο παιχνίδι Προμαχοι- Πενταπλατανος, θα κρίνει το ποια ομάδα θα τερματίσει στην 12η θέση που οδηγεί στον υποβιβασμό.

Η ομάδα των Προμάχων σώζεται μόνο με νίκη, ενώ ο Πενταπλατανος παίζει για δύο αποτελέσματα (Χ2).