close search results icon

Ολυμπιακός Β': Αφαίρεση πέντε βαθμών από το τρέχον και το επόμενο πρωτάθλημα για την αποχώρηση στο ματς με την Athens Kallithea

Οι β' ομάδες των Ολυμπιακού, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκού δεν υποβιβάζονται ούτε προβιβάζονται.

Το Πρωτοβάθμιο Μονομελές Πειθαρχικό Όργανο της Super League 2 τιμώρησε τον Ολυμπιακό Β' για την αποχώρησή του από το εκτός έδρας παιχνίδι με την Καλλιθέα.

Με αφαίρεση πέντε βαθμών από το τρέχον και το επόμενο πρωτάθλημα τιμωρήθηκε από την πειθαρχική επιτροπή της Super League 2 ο Ολυμπιακός Β' για την απόφασή του να αποχωρήσει από το ματς του «Ελ Πάσο» κόντρα στην Athens Καλλιθέα.

Το πρωτοβάθμιο Μονομελές πειθαρχικό όργανο της Super League 2 αποφάσισε να αφαιρέσει πέντε βαθμούς στον Ολυμπιακό Β' από το τρέχον και το επόμενο πρωτάθλημα για την αποχώρηση στο ημίχρονο στον αγώνα με την Athens Kallithea. Παράλληλα η ομάδα του Γιώργου Σίμου παίρνει το παιχνίδι με 3-0, ενώ στους ερυθρόλευκους επιβλήθηκε και πρόστιμο 70 χιλιάδων ευρώ.

Να σημειωθεί, βέβαια, πως οι β' ομάδες των Ολυμπιακού, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκού δεν υποβιβάζονται ούτε προβιβάζονται.

Διαβάστε αναλυτικά την απόφαση:

Το Πρωτοβάθμιο Μονομελές Πειθαρχικό Όργανο της Ένωσης Επαγγελματικού Ποδοσφαίρου Α2 Εθνικής Κατηγορίας έλαβε τις παρακάτω αποφάσεις:

ΔΕΧΕΤΑΙ ότι η ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β ευθύνεται για την αποδιδόμενη σε αυτήν πειθαρχική παράβαση της υπαίτιας αποχώρησης από το γήπεδο χωρίς ο διαιτητής να έχει διακόψει τον αγώνα και να έχει δώσει σχετική εντολή μετά την έναρξή του, με συνέπεια να μην τελεστεί ο αγώνας με υπαιτιότητά της. ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ στην ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β τις ποινές: α) την απώλεια του αγώνα με την ΠΑΕ ATHENS KALLITHEA FC με τέρματα 0-3, β) την αφαίρεση πέντε βαθμών από την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο 2022-2023 και πέντε βαθμών από την επόμενη αγωνιστική περίοδο 2023-2024 και γ) την χρηματική ποινή των 70.000€

πηγή: sdna.gr