close search results icon

ΠΑΟΚ βόλει: Στους «8» του Challenge Cup οι "ασπρόμαυρες"

Με χρυσό σετ παρά την ήττα.

Παρά το γεγονός ότι η Ντιναμό Ζάγκρεμπ ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με 0-3 και έστειλε το ματς σε χρυσό σετ, ο ΠΑΟΚ έβγαλε χαρακτήρα και με 15-6 έγραψε ιστορία, περνώντας στους «8» του Challenge Cup.

Από το χαρακίρι στην... ιστορία. Ο κάκιστος για τρία σετ ΠΑΟΚ έβαλε τη Ντιναμό στο παιχνίδι της πρόκρισης (0-3), αλλά με ένα φανταστικό χρυσό σετ πήρε την πρόκριση για την οκτάδα του Challenge Cup, γράφοντας ξεχωριστή ιστορία για το τμήμα.

Ο Δικέφαλος θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Γαλατασαράϊ – Βισμπάντεν (πρώτο ματς 2-3 σετ νίκη οι Γερμανίδες).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με: Βίγκαρς, Πολυνοπούλου, Κλέπκου, Οικονομίδου, Τερζόγλου, Μιλάνοβα και λίμπερο Ξανθοπούλου

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς και με τη Μιλάνοβα να δίνει σκορ προηγήθηκε με 8-5, αλλά η Ντιναμό Ζάγκρεμπ με δικό της σερί προσπέρασε με 8-11.

Οι Κροάτισσες διεύρυναν ακόμη περισσότερο την απόστασή τους από τον Δικέφαλο (13-18), πήγαν ακόμη και στο +8 (15-23) με πρώτο χρόνο της Ντεακ και με μπλοκ άουτ της Βρμπαντς, έκαναν το 0-1 με 19-25.

Δυναμική ήταν η εκκίνηση των ασπρόμαυρων στο δεύτερο σετ και με την Ουίλιαμς να παίρνει αρκετές επιθέσεις έβαλε την ομάδα της σε θέση οδηγού με 8-4, αλλά το σκηνικό επαναλήφθηκε και η Ντιναμό με την Βρμπαντς έκανε την ανατροπή στα μισά και πήρε βραχεία κεφαλή με 12-14.

Από εκεί και έπειτα το σετ το σετ πήρε... άγρια ομορφιά, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 18-18 και τη Ντιναμό να παίρνει ξανά προβάδισμα με 19-21 στο φινάλε. Η Ντιναμό με πλασέ της Μπάμπιτς πήγε σε τετραπλό σετ μπολ (20-24), για να γίνει το 0-2 με 22-25.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω με 7-9 αλλά με άσσο της Πολυνοπούλου πήρε ισχνό προβάδισμα με 11-9 και μαζί την χαμένη αυτοπεποίθηση από τα προηγούμενα δύο σετ. Συνεχίζοντας έτσι, ο Δικέφαλος ξέφυγε με τρεις της Ντιναμό (18-15) σε ένα κρίσιμο σημείο.

Οι ασπρόμαυρες πήγαν στο 22-18 με την Οικονομίδου, αλλά οι Κροάτισσες με ένα απίθανο σερί 0-7 έκαναν το 0-3 με 22-25 και έστειλαν το ματς στο χρυσό σετ.

Στο χρυσό σετ ο ΠΑΟΚ έκανε εκπληκτική εκκίνηση και προηγήθηκε με 8-0 από τα εξαιρετικά σερβίς της Βίγκαρς και επιθέσεις της Ουίλιαμς, βάζοντας υποθήκη για τη νίκη. Αυτή ήρθε με πόντο της Αγγλίδας πασαδόρου, η οποία διαμόρφωσε το τελικό 15-6.