Πρωτοσύγγελος π. Στέφανος: Η Παναγία είναι η μάνα όλων μας
![Πρωτοσύγγελος π. Στέφανος: Η Παναγία είναι η μάνα όλων μας Πρωτοσύγγελος π. Στέφανος: Η Παναγία είναι η μάνα όλων μας](https://www.pellanews.gr/portal-img/single_article/76/received-3499360123617657.jpeg)
Στον πανηγυρικό Εσπερινό στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου Νεοχωριου προεξείχε ο Πρωτοσύγγελος της Ιεράς Μητροπόλεως Εδέσσης Πέλλης και Αλμωπίας πατήρ Στέφανος.
![received-609204498021128.jpeg](/image/original/76/received-609204498021128.jpeg)
Ο αρχιερατικός Επίτροπος Αλμωπίας και πρωτοσύγγελος της Μητροπόλεως μίλησε στους πιστούς. Κατά το μεστό κηρύγμα του ο πατήρ Στέφανος αναφέρθηκε στο πρόσωπο της Παναγίας την οποία χαρακτήρισε ως μητέρα όλων των ανθρώπων. Ο πατήρ Στέφανος τόνισε πως η Παναγία ήταν αυτή που υποτάχθηκε απόλυτα στο θέλημα του Θεού και γιαυτό την επέλεξε ο Θεός για να ενώσει το ανθρώπινο γένος με την θεότητα. Μάλιστα επισήμανε πως η Παναγία ήταν καθαρή από κάθε αμαρτία και είναι η αιτία που ο άνθρωπος βρήκε τον παράδεισο, την χαμένη του πατρίδα
![received-837657204611387.jpeg](/image/original/76/received-837657204611387.jpeg)
Ακόμη ο πατήρ Στέφανος μίλησε και για τον θάνατο τον οποίο χαρακτήρισε ως Κοίμηση ενώ παρουσίασε και τις ομοιότητες του Πάσχα με την εορτή της Κοιμήσεως της Θεοτόκου καθώς τόσο ο Χριστός όσο και η Παναγία μετά την Κοίμηση και την ταφή τους μετέβησαν στην άλλη ζωή, μιας και ο μεν Χριστός αναστήθηκε η δε Παναγία ως Μητέρα του μετεστη στον παράδεισο κοντά στον Υιό της και Θεό της
![received-249220317986561.jpeg](/image/original/76/received-249220317986561.jpeg)
"Η ζωή δεν σταματάει εδώ συνεχίζεται και μετά την Κοίμηση μας, ο άνθρωπος δεν είναι νεκρός είναι κεκοιμενος.Να μην απελπιζόμαστε να έχουμε ελπίδα " σημείωσε με νόημα ενώ κάλεσε τους πιστούς να ωφεληθούν από την εορτή της Κοιμήσεως και να γεμίσουν την ζωή τους με τον Χριστό.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ
-
Η τεχνητή νοημοσύνη δεν θα παίρνει αποφάσεις «σύντομα»
26 Ιουλίου 2024 -
Στο Αρσένι η Μαρία Παπαδοπούλου
26 Ιουλίου 2024 -
Χανιά: Εντοπίστηκε φυτεία 830 δενδρυλλίων κάνναβης
26 Ιουλίου 2024
ΣΧΟΛΙΑ