Μαγικός Άρης, νίκησε την ΑΕΚ | PellaNews

Μαγικός Άρης, νίκησε την ΑΕΚ

Μεγάλος νικητής ο Αρης απέναντι στην ΑΕΚ που πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση ενός ευρωπαϊκού εισητηρίου.

Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 2-0 της Ένωσης, ενώ ατυχία και διαιτησία στέρησαν από τους κιτρινόμαυρους της Θεσσαλονίκης περισσότερα γκολ, καθώς οι παίκτες του Άρη σημαδεψαν δύο φορές τα δοκάρια ενώ ο διαιτητής Διαμαντόπουλος έκλεισε τα μάτια σε καθαρό πέναλντι στο 27ο λεπτό.

Βέβαια η υπεορχή των παικτών του Άρη ήταν εμφανής από το πρώτο λεπτό  και έτσι οι κίτρινοι πέτυχαν γκολ με τον Λαρσον στο 33ο λεπτό. Το σφύριγμα της λήξης του Α' ημιχρόνου βρήκε τον Άρη να προηγείται με 1-0 αντί για 3-0.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε το ίδιο δυναμικά για τους κιτρινόμαυρους του Σάββα Παντελίδη. Οι του Άρη είχαν εκ νέου δοκάρι στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου με τον Γιουνές αλλά και έχασαν πολλές ευκαιρίες με τους Γκαρσία , Ντιγκινι και Ματιγια. Η νίκη του Άρη σφραγίστηκε στο 69ο λεπτό με τον Ρος να πιάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα του Μπάρκα, ενώ και ο Φετφατζίδης θα μπορούσε να χρισθεί σκόρερ πριν το φινάλε της αναμέτρησης και να αυξήσει τον δείκτη του σκορ.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης ο Άρης δεν απειλήθηκε από τους αντιπάλους του ενώ αξιοσημείωτο είναι πως ο διαιτητής της αναμέτρησης επέτρεπε το σκληρό παιχνίδι και έκανε συνεχόμενα λάθη υπέρ της Ένωσης, ακούγοντας τις έντονες διαμαρτυρίες.

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης ακολούθησαν πανηγυρισμοί στη μέση του γηπέδου αλλά και τα καθορίσμενα "Άρης, Άρης" μπροστά από την κατάμεστη θύρα 3.

Στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε ο προπονητής του Άρη στάθηκε  στη καλή αμυντική λειτουργία και την ενέργεια των παικτών.

Συγκεκρίμενα δήλωσε:

"Δεν αμφισβητεί κανείς ότι πήραμε μία δίκαιη νίκη. Εκμεταλλευτήκαμε τα προβλήματα του αντιπάλου αλλά βρεθήκε και σε εξαιρετική μέρα. Κάναμε το παιχνίδι να φαίνεται σχετικά εύκολο. Και δεν ήταν εύκολο απέναντι σε έναν τέτοιο αντίπαλο. Το βασικό συστατικό είναι ότι αμυνόμαστε πολύ καλά. Μας δίνει αυτοπεποίθηση και μας βοηθάει να φτάνουμε πιο εύκολα μέσα στην περιοχή. Φοβήθηκα μέσα στην εβδομάδα μήπως τα παιδιά άδειασαν από ενέργεια μετά την Τούμπα. Είπα στα παιδιά ότι μπορεί να ήμασταν καλά αλλά για να δείξουμε ότι γυρίσαμε στην κατηγορία, χρειαζόμασταν μία τέτοια νίκη. Πλησιάζουμε στον φετινό στόχο μας. Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο και ένα μπράβο στα παιδιά για την προσπάθεια τους".

Απο την πλευρά του ο προπονητής της ΑΕΚ στάθηκε στην ανωτερότητα του Άρη. Ο Ισπανός τεχνικός δήλωσε:

"Δεν θα πω δικαιολογίες, ο ΑΡΗΣ υπήρξε ανώτερος σε δύο φάσεις πολύ σημαντικές στο παιχνίδι. Πρώτον έπαιξε πολύ πιο δυνατά και δεύτερον, έχει έναν ποδοσφιριστή τον οποίο γνωρίζω πάρα πολύ καλά, τον Ματίγια, που κάθε φορά που εκτέλεσε κάποιο φάουλ ή κόρνερ, ήταν πολύ επικίνδυνο, για την ομάδα μας. Ο ΑΡΗΣ δίκαια κέρδισε το σημερινό παιχνίδι. το πρόβλημα είναι αυτό που λέω ότι, πρέπει να παίξεις με τον Μπακάκη ή τον Γκάλο στ’ αριστερά. Το Πρόβλημα είναι ότι μας λείπει ο Χουλτ και ο Λόπες. Φυσικά και οι απουσίες είναι πολύ σημαντικές, αλλά το παιχνίδι το χάσαμε επειδή ο ΑΡΗΣ έπαιξε με περισσότερη ένταση και ήταν πολύ αποτελεσματικός στα στημένα.”

Τέλος μετά και τη σημερίνη επικράτηση του Άρη, οι θεσσαλονικείς πλησίασαν την τρίτη θέση καθώς μείωσαν στους 6 βαθμούς από την Ένωση και στους 3 από τον Ατρομήτο, που βρίσκεται στη τέταρτη θέση.

Ρεπορτάζ: Στέφανος Μίντζας