Στο Final-4 του Κυπέλλου ο "Δικέφαλος" του Βορρά

Ο υπερπρωταθλητής καθάρισε την Ορεστιάδα και πάει για τα...κεκτημένα του από το 2019.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-3 του Άθλου στην Ορεστιάδα και τσέκαρε το εισιτήριο για το final4 του κυπέλλου με στόχο να κρατήσει τα κεκτημένα του από το 2019.

Την πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος Βόλεϊ ανδρών πήρε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στην Ορεστιάδα του τοπικού Άθλου με 1-3, στο πλαίσιο της νοκ-άουτ προημιτελικής φάσης.

Καλύτερα ξεκίνησε στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας προβάδισμα τριών πόντων με Τρούχτσεφ, 5-8. Με τον Βούλγαρο επιθετικό πρωταγωνιστή, ο Δικέφαλος αύξησε την διαφορά του στη συνέχεια, 6-11. Με σταθερά καλή απόδοση, οι παίκτες του ΠΑΟΚ κρατούσαν σε απόσταση... ασφαλείας τον Άθλο, 12-18. Σ' εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτών του Δικεφάλου, μειώνοντας σε κομβικό σημείο στον πόντο, 18-19. Στην τελική ευθεία μάλιστα, το παιχνίδι ισορρόπησε, 22-22. Με λάθος σερβίς του Άθλου ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα, 22-23, ενώ με εκπληκτικό μονό μπλοκ του Τρούχτσεφ στον Μπουιάτι ο Δικέφαλος αύξησε την διαφορά, 22-24. Το σετ υπέγραψε με μπλοκ ο Σαμοϊλένκο, κάνοντας το 22-25 και το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, μπορεί οι γηπεδούχοι να ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στους πρώτους πόντους, 9-6, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με Φαν Χάρντερεν, Τρούχτσεφ και Σαμοϊλένκο ισοφάρισε, 10-10. Στο 11-11 και με τον Τρούχτσεφ στο σερβίς, ο ΠΑΟΚ δημιούργησε ένα σερί 0-3, παίρνοντας προβάδισμα, 11-14. Το προβάδισμα των τριών πόντων παρέμενε έως το 15-18, με τους γηπεδούχους όμως να ισοφαρίζουν, 18-18. Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, το σετ οδηγήθηκε σε... παράταση, μετά από επίθεση του Φαν Χάρντερεν, 24-24. Ο Ολλανδός ακραίος ήταν ο επιθετικός πρωταγωνιστής στο σημείο εκείνο, καθώς πήρε όλους τους πόντους έως το 27-27. Ο Λινάρδος στη συνέχεια «έσβησε» το τέταρτο σετ-μπολ του Άθλου, 28-28, ωστόσο η πέμπτη ήταν και η... φαρμακερή, με το 30-28 να διαμορφώνει το 1-1.

Κυρίαρχος μπήκε στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα, 6-10. Παίζοντας σε υψηλό ρυθμό, ο Δικέφαλος διατηρούσε την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, την οποία αύξησε με επίθεση του Βαν Ντεν Ντρις, 9-14. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στη συνέχεια, 11-15, ωστόσο με Βαν Ντεν Ντρις και υπέρβαση, ο ΠΑΟΚ αύξησε την διαφορά του, 11-17. Στην τελική ευθεία με μπλοκ Σαμοϊλένκο και Φαν Χάρντερεν ο ΠΑΟΚ πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα, 13-20. Ο Τρούχτσεφ δημιούργησε σετ-μπολ, 18-24, οι γηπεδούχοι μείωσαν με άσσο, 20-24, ωστόσο στην επόμενη φάση ο Μπουιάτι έστειλε την μπάλα στο φιλέ για το 20-25 το οποίο διαμόρφωσε το 1-2 στα σετ.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του τέταρτου σετ με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ, 7-7. Η... ισορροπία συνεχίστηκε έως το 10-10, αφού στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ με Βαν Ντεν Ντρις, άσσο Τρούχτσεφ και επίθεση Φαν Χάρντερεν πήρε προβάδισμα, 10-13. Η διαφορά των τριών πόντων υπέρ του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε, 14-17, με τον Λινάρδο με πρώτο χρόνο να αυξάνει, 14-18. Οι γηπεδούχοι μείωσαν, 16-18, ωστόσο ο Γαλιώτος ενεργοποίησε τους Σαμοϊλένκο και Λινάρδο, οι οποίοι με πρώτους χρόνους έκαναν το 16-20, με το μπλοκ του Τρούχτσεφ να αυξάνει περισσότερο την διαφορά σε κομβικό σημείο, 16-21. Αυτή η διαφορά των πέντε πόντων ήταν το σημείο «κλειδί» για το σετ, αφού ο ΠΑΟΚ πήρε ψυχολογία και έτσι με 21-25, διαμόρφωσε το τελικό 1-3 στα σετ.

Αξιοσημείωτη ήταν η παρουσία του κόσμου του ΠΑΟΚ, οι οποίοι έδωσαν δυναμικό παρών και ώθησαν τους παίκτες του Δικεφάλου με τον μοναδικό παλμό τους στην πρόκριση.

πηγή: sdna.gr