Τα Γιαννιτσά γιορτάζουν τον Άγιο Γεώργιο
![Τα Γιαννιτσά γιορτάζουν τον Άγιο Γεώργιο Τα Γιαννιτσά γιορτάζουν τον Άγιο Γεώργιο](https://www.pellanews.gr/portal-img/single_article/96/fb-img-1714936289862.jpg)
Τα Γιαννιτσά γιορτάζουν τον Άγιο Γεώργιο στον υπέρλαμπρο Ιερό Ναό του
![fb-img-1714936295491.jpg](/image/original/96/fb-img-1714936295491.jpg)
Το απόγευμα του Πάσχα τελέστηκε ο Πανηγυρικός Εσπερινός στον οποίο χοροστατήσε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Εδέσσης Πέλλης και Αλμωπίας κ.κ Ιωήλ, ο οποίος απένειμε το οφικιο του Αρχιμανδρίτη στον π. Γεώργιο Σιδέρη
![fb-img-1714936284314.jpg](/image/original/96/fb-img-1714936284314.jpg)
Στον εσπερινό παραβρέθηκε και ο Δήμαρχος Πέλλας Στάθης Φουντουκιδης, ο οποίος μέσω του δελτίου τύπου του Δήμου αναφερθεί
Πανήγυρις Αγίου Γεωργίου στα Γιαννιτσά και προσκύνηση του Ιερού Λειψάνου του
🔹 Στον Πανηγυρικό Εσπερινό της Αγάπης και του Αγίου Γεωργίου, που πραγματοποιήθηκε στον Ιερό Ναό του Αγίου Γεωργίου Γιαννιτσών, χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Εδέσσης, Πέλλης & Αλμωπίας κ. Ιωήλ, παραβρέθηκε την Κυριακή του Πάσχα, ο Δήμαρχος Πέλλας, Στάθης Φουντουκίδης μαζί με τους συνεργάτες του Αντιδημάρχους Δημήτρη Δαμασκούδη και Σίμο Φωστηρόπουλο, τον Δημοτικό Σύμβουλο Γιάννη Κουτούδη και τον Πρόεδρο της Κοινότητας Γιαννιτσών, Διονύση Παροτσίδη.
🔹 Στα πλαίσια του εορτασμού τέθηκε σε προσκύνηση τμήμα του ιερού λειψάνου του Αγίου Μεγαλομάρτυρος Γεωργίου του Τροπαιοφόρου, το οποίο φυλάσσεται στον Ιερό Ναό.
Επίσης, χειροθετήθηκε Αρχιμανδρίτης ο πατέρας Γεώργιος Σιδέρης.
🔹 Αξίζει να σημειωθεί ότι το Ευαγγελικό Ανάγνωσμα έγινε σε 6 γλώσσες (Ελληνικά -Εβραϊκά -Ρουμανικά -Αραβικά -Αγγλικά -Γαλλικά).
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ
-
Η τεχνητή νοημοσύνη δεν θα παίρνει αποφάσεις «σύντομα»
26 Ιουλίου 2024 -
Στο Αρσένι η Μαρία Παπαδοπούλου
26 Ιουλίου 2024 -
Χανιά: Εντοπίστηκε φυτεία 830 δενδρυλλίων κάνναβης
26 Ιουλίου 2024
ΣΧΟΛΙΑ