Το Δημοτικό Σχολείο Λουτρακίου με το ERASMUS+ στην Λετονία
Επέστρεψε εννεαμελής αποστολή του Δημοτικού Σχολείου Λουτρακίου από 5θήμερο ταξίδι (κινητικότητα) στην Jumprava της Λετονίας, στο πλαίσιο του Erasmus+ προγράμματος με τίτλο “Healthy Mind Body and Environment” (ΗΜΒΕ). Το πρόγραμμα περιλάμβανε δράσεις που σχετίζονται με την προαγωγή της υγείας νου και σώματος, αλλά και την ανάπτυξη περιβαλλοντικής συνείδησης. Ενδεικτικά, αναφέρουμε επισκέψεις σε ένα αγρόκτημα παραγωγής μελιού, στο εθνικό πάρκο Kemeri της Λετονίας με περπάτημα επάνω σε βάλτους, στο παραθεριστικό κέντρο Jūrmala στην Βαλτική θάλασσα και φυσικά στην πρωτεύουσα Ρίγα. Οι εντυπώσεις από αυτό το ταξίδι, που είναι και το τελευταίο του προγράμματος, ήταν εξαιρετικές. Υπενθυμίζουμε, ότι ο εθνικός φορέας συντονισμού για το πρόγραμμα Erasmus+ είναι το ΙΚΥ (Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών).
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ
-
Η τεχνητή νοημοσύνη δεν θα παίρνει αποφάσεις «σύντομα»
26 Ιουλίου 2024 -
Στο Αρσένι η Μαρία Παπαδοπούλου
26 Ιουλίου 2024 -
Χανιά: Εντοπίστηκε φυτεία 830 δενδρυλλίων κάνναβης
26 Ιουλίου 2024
ΣΧΟΛΙΑ