Επιβλητικός ο Παναθηναϊκός στον τελικό του Κυπέλλου

Ξεπέρασε και το "εμπόδιο" του ΑΟ Θήρας με 3-0.

Άνετος κι ωραίος ο Παναθηναϊκός πέρασε σε 65 λεπτά το (ημιτελικό) εμπόδιο του ΑΟ Θήρας και με 3-0 σετ τσεκάρισε το εισιτήριο για τον αυριανό τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.. Αποστολή στην Άρτα: Δημήτρης Μύτικας

Την διατήρηση του κυπέλλου Ελλάδας θέλει να πετύχει ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έκανε το πρώτο βήμα επικρατώντας του ΑΟ Θήρας με 3-0 σετ (21-25, 18-25, 9-25). Οι «πράσινες» περιμένουν στον τελικό τη νικήτρια ομάδα από το ζευγάρι ΑΕΚ - ΠΑΟΚ (21.15, ΕΡΤ 3).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, μπαίνοντας από νωρίς σε θέση οδηγού (4-7). Ο ΑΟ Θήρας με τη σειρά του βρήκε απάντηση στη διαφορά του Παναθηναϊκού μειώνοντας στο ελάχιστο (6-7), ωστόσο οι «πράσινες» με την Γκρόθες σε θέση σερβίς πήραν... αέρα πέντε πόντων. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη διαχειρίστηκε την υπέρ της διαφορά, με την ομάδα της Σαντορίνης να μειώνει στους τρεις (21-24). Το «τριφύλλι» έκλεισε το σετ και πήρε το προβάδισμα στα σετ με σκορ 21-25.

Η επανάληψη ήταν πιο ισορροπημένη. Οι δύο ομάδες πορεύτηκαν πόντο - πόντο, με τον Παναθηναϊκό να κάνει σερί 2-0 όταν το σκορ ήταν στο 10-10. Οι τυπικά φιλοξενούμενες διατήρησαν το προβάδισμα των δύο πόντων, με την Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου να παίρνει πολύ σημαντικούς πόντους, τόσο με μπλοκ, όσο και με καλά σερβίς.

Στην τελική ευθεία του σετ, ο Γιάννης Καλμαζίδης... ύψωσε το μπλοκ του και το +2 (15-17) μετετράπη σε +5 (15-20). Αυτή η διακύμανση του σκορ ήταν αρκετή για να δώσει ψυχολογική ανάταση στις «πράσινες», οι οποίες διπλασίασαν τα σετ τους με σκορ 18-25.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός, έχοντας αποκτήσει τεράστιο ψυχολογικό boostάρισμα αλλά και ρυθμό, έκανε... περίπατο κόντρα την ομάδα της Σαντορίνης, η οποία έμοιαζε ανήμπορη να βρει απαντήσεις στο επιθετικό κρεσέντο του αντιπάλου της. Το 9-25 διαμόρφωσε και το τελικό 3-0 στα σετ, με τον κυπελλούχο Παναθηναϊκό να σφραγίζει το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης (Σάββατο 11/3, 21.30).

Τα σετ: 21-25, 18-25, 9-25

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 5 (3/8 επ., 2 άσσοι), Μπόζιτς 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 5 (3/10 επ., 2 άσσοι, 57% υπ. - 40% άριστες), Μερκάδο 9 (9/23 επ.), Κέτσμαν 5 (5/23 επ., 87% υπ. - 73% άριστες), Κιουτσιούκη 2 (2/6 επ.) / Μπελιά (λ, 58% υπ. - 42% άριστες), Κασαμπάση (λ, 67% υπ. - 67% άριστες), Ζιώγα 2 (2/11 επ.), Καλαποδά 1 (1/1 επ.), Τσοχατζή 1 (1/1 επ.), Φάκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 10 (7/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανάε 12 (8/12 επ., 4 μπλοκ, 58% υπ. - 25% άριστες), Γκρότους 7 (4/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 11% άριστες), Παπαφωτίου 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανθούλη 10 (8/23 επ., 2 μπλοκ), Μέντιτς 4 (3/7 επ., 1 άσσος) / Ρόγκα (λ, 43% υπ. - 29% άριστες), Νικολογιάννη, Παλάσιος, Μεταξά.

πηγή: sdna.gr