Eurobasket U18: Άμυνα-ατσάλι και 7η η Εθνική Εφήβων στο Ευρωμπάσκετ

Λυγίζοντας την Σλοβενία με 66-62.

Με κορυφαίους τους Λιοτόπουλο και Αμπόσι και καθοριστικό στα τελευταία λεπτά τον Σαμοντούροβ τα παιδιά του Βαγγέλη Ζιάγκου κέρδισαν με 66-62 την Σλοβενία και κατέκτησαν την 7η θέση στην διοργάνωση.

Το ελληνικό συγκρότημα κατέκτησε την 7η θέση στο Eurobasket U18 λυγίζοντας την Σλοβενία με 66-62. Ο Λευτέρης Λιοτόπουλος και ο Βενιαμίν Αμπόσι ήταν οι πρώτοι σκόρερ από πλευρά Εθνικής ομάδας με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Σαμοντούροφ ολοκλήρωσε τον αγώνα με ένα «αρχηγικό» double-double με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, δίνοντας πολύτιμες λύσεις στο τέλος. Από την Σλοβενία ξεχώρισε ο Κρόφλιτς με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά αμφίρροπο στο ξεκίνημα του, καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει μεγάλη διαφορά, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται 20-19 υπερ της Σλοβενίας. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική μπήκε «φουριόζα» και έτρεξε ένα σερί 11-0 με αποτέλεσμα να πάρει κεφάλι στο σκορ (22-31 στο 16’). Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου πήγαν με διαφορά 8 πόντων στα αποδυτήρια (32-40) για το ημίχρονο. Η έναρξη του 3ου δεκάλεπτου ήταν κάπως «μουδιασμένη» για τους νεαρούς παίκτες μας, οι οποίοι ήταν αρκετά άστοχοι, αφήνοντας τους Σλοβένους να μειώσουν την διαφορά. Ενδεικτικά η Ελλάδα σημείωσε μόλις 5 πόντους στην τρίτη περίοδο (13-5). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Εθνική παρουσιάστηκε πολύ καλή στο αμυντικό κομμάτι και κατάφερέ στο τέλος να διασφαλίσει την νίκη με σκορ 66-62. Μια νίκη που της χάρισε την 7η θέση στην διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 32-40, 45-45, 62-66

Ελλάδα (Ζιάγκος): Αμπόσι 14, Χιτικούδης, Λιοτόπουλος 15 (1), Σαμοντούροβ 10 (11ρ. 4 α, 4κλ, 4κ), Σπρίντζιος 3, Κομνιανίδης 11 (3), Μαραγκουδάκης 7, Παρασκευόπουλος 4 (1), Βασιλαντωνάκης 2

πηγή: sdna.gr