Την υποτίμησε και το πλήρωσε... | PellaNews

Την υποτίμησε και το πλήρωσε...

Σε μπελάδες μπήκε ο κακός απόψε ΠΑΟΚ, καθώς ηττήθηκε στο γήπεδο της Τούμπας με 0-2 από τη Βίντι και πλέον πρέπει να κερδίσει στην Ουγγαρία εάν θέλει να περάσει στην επόμενη φάση του Europa League.

Σε περιπέτειες έβαλε την ευρωπαϊκή πορεία του ο ΠΑΟΚ μετά την ήττα που υπέστη σήμερα από τη Βίντι. Πλέον η νίκη σε 15 βράδια στη Βουδαπέστη είναι υποχρεωτική, αν θέλει να έχει ελπίδες πρόκρισης.

Ο «Δικέφαλος» μπήκε με εμφανή διάθεση να κλείσει τη Βίντι στα καρέ και να αναζητήσει από νωρίς το γκολ. Το λάθος του Κρέσπο ο οποίος στην προσπάθειά του να κρατήσει την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου, στρώνοντάς την ουσιαστικά στα πόδια του Νεγκό, είχε σαν αποτέσμα οι Ούγγροι να ανοίξουν από νωρίς το σκορ και να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού. Ο ΠΑΟΚ αύξησε ακόμη περισσότερο την πίεσή του, με την κατοχή της μπάλας να φτάνει στο 75%-25%, χωρίς όμως αυτό να δίνει κάτι ουσιαστικό στον «δικέφαλο».

Τα χειρότερα για τους «ασπρόμαυρους» ήρθαν στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μάτος να χάνει τον Στοπίρα, που με κεφαλιά νίκησε για δεύτερη φορά τον Πασχαλάκη και έδωσε προβάδισμα δύο γκολ (0-2) στους Μαγυάρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λουτσέσκου πέρασε στον αγώνα Ουάρντα και Πρίγιοβιτς, όμως το «κακό»είχε ήδη συμβεί και ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να σώσει την παρτίδα.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Κάνιας, Σάχοφ (52’ Πρίγιοβιτς), Λημνιός (46’ Ουάρντα), Πέλκας, Ελ Καντουρί, Καρέλης (66’ Μπίσεσβαρ),

Βίντι (Μ. Νίκολιτς): Κοβάτσιτς, Βινίσιους, Φιόλα, Χάντζιτς, Χούστι (73’ Κόβακς), Νεγκό, Πατκάι, Στοπίρα, Γιουχάζ, Σκέποβιτς (65’ Χόντζιτς), Μιλάνοφ (79’ Νικόλοφ).