Σε αγκαλιάζει η ιστορία μέσα από σπάνιες φωτογραφίες στο Πνευματικό Κέντρο Γιαννιτσών (φουαγιέ)
Ο ιστορικός συγγραφέας Κωνσταντίνος Νίγδελης, περιέγραψε στους παριστάμενους όλα τα μοναδικά ντοκουμέντα που αποτυπώνονται σε εικόνες.
«Μικρασία, αλησμόνητες πατρίδες, από τη Μεγάλη Ιδέα στην καταστροφή», είναι ο τίτλος μίας εκπληκτικής έκθεσης, η οποία δεσπόζει στο φουαγιέ του Πνευματικού Κέντρου Γιαννιτσών και η οποία θα βρίσκεται εκεί έως 31 Οκτωβρίου. Πρόκειται για σπάνιες φωτογραφίες από τις αλησμόνητες πατρίδες, τη Μικρασιατική Εκστρατεία, την καταστροφή και την προσφυγιά.
Ο ιστορικός συγγραφέας Κωνσταντίνος Νίγδελης, περιέγραψε στους παριστάμενους όλα τα μοναδικά ντοκουμέντα που αποτυπώνονται σε εικόνες, από στιγμιότυπα, έντονα και ζωντανά και οι οποίες απλώνονται σε όλο τον χώρο του φουαγιέ, «αγκαλιάζοντας» τον επισκέπτη στις στιγμές της μυρωδιάς, του καπνού, της καταστροφής, του πολέμου.
Παρίσταντο οι Βουλευτές Πέλλας, ο Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Πέλλας, ο Δήμαρχος του Δήμου Πέλλας, δημοτικοί σύμβουλοι, εκπρόσωποι φορέων και της εκπαίδευσης και κόσμος που επέδειξε ενδιαφέρον για μία τόσο ωραία και οργανωμένη παρουσίαση των τραγικών γεγονότων της μαύρης εκείνης εποχής.
Η έκθεση είναι ανοικτή για το κοινό από τις 6 έως τις 8 το βράδυ.
Σε άλλη ανάρτηση μας επί του θέματος, δείτε μοναδικές σπάνιες φωτογραφίες, που βρίσκονται στην Έκθεση.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ
-
Η τεχνητή νοημοσύνη δεν θα παίρνει αποφάσεις «σύντομα»
26 Ιουλίου 2024 -
Στο Αρσένι η Μαρία Παπαδοπούλου
26 Ιουλίου 2024 -
Χανιά: Εντοπίστηκε φυτεία 830 δενδρυλλίων κάνναβης
26 Ιουλίου 2024
ΣΧΟΛΙΑ